Заняття з математики.
(старша група)
Тема: Контрольне заняття.
Мета: Виявити рівень знань дітей з математики за вивченими темами. Закріпити вміння дітей рахувати в межах від 1 до 10. Вправляти у порівнянні двох груп предметів та встановлені рівності між ними. Закріпити вміння розрізняти геометричні фігури за їх властивостями та назвою: круг, квадрат, трикутник. Порівняння смужок за довжиною та шириною. Закріпити назву кольорів і вміння визначати на дотик з якого матеріалу виготовлений предмет. Виховувати увагу, самостійність, витримку, звичку до самоконтролю.
Матеріал:
Демонстраційний: Набір цифр від 1 до 10, металофон, геометричні фігури, умовні міри, предметні картки, дрібні іграшки.
Роздавальний матеріал: картки з цифрами, дві смужки для викладання предметних карток, різні за довжиною та шириною смужки, геометричні фігури, предметні картинки.
1. Організаційний момент.
Привітання
Вихователь: Добрий день, шановні діти!
Вправо-вліво поверніться,
Одне одному всміхніться
А дню ясному вклоніться.
Свій день завжди починайте з усмішки, і тоді у вас буде все гаразд, бо від неї всім стане тепліше. Даруйте всім свої посмішки і нехай всі посміхаються вам.
- Діти, зараз у нас заняття з математики.
2.Мотиваційний момент.
( Стук у двері. Заходить Курочка-Журочка та плаче).
Вихователь: Добрий день Курочко-Журочко! Чому ти така засмучена та ще й плачеш?
Курочка: Як мені не плакати, коли Скрекотуха забрала у мене моїх маленьких діток, а мені залишила листа якого я й прочитати не можу. Діти, допоможіть мені будь-ласка!
Вихователь: Ну, звичайно ми тобі допоможемо.
Курка: А ви знаєте як звуться мої маленькі дітки?
Діти: Курчата.
Вихователь: Ми навіть можемо тобі довести це.
(Діти складають розповідь-опис).
Курчат висиджує квочка. Вони вилуплюються з яйця. Тіло курчат складається: з голови, на якій розміщені очі, дзьоб, вуха яких не бачимо, бо вони заховані під пухом, з тулуба, на якому є крила, хвіст і лапки. Курчата люблять їсти черв’яків, подрібнені зерна пшениці та кукурудзи, а ще щипають травичку.
Квочка: Так, бачу ви все знаєте про моїх діток, а ще якщо виконаєте ці завдання, то знайдете їх обов’язково.
3. Основна частина.
Активізація діяльності дітей через гру
Вихователь: (читає лист ) Розв’язати слід завдання не прості, а математичні! Виконавши їх ви врятуєте десятьох курчат
1. Гра «Квочка та курчата»
( Порядкова лічба в межах десяти).
Вийшла курка за поріг
Прогулятись у дворі
Слідом – хлоп’ята, дівчата –
Жовті курчата.
Квочка їм: « Кудах-тах,тах,
Не ховайтеся в кущах.
Де ви, скільки вас?»
2. Гра « Скільки зерняток?»
( Гра на розвиток уваги).
Вихователь стукає по металофону. Дитина слухає і каже скільки разів простукав вихователь, щоб визначити кількість зерняток.
3. Гра « Оплески»
Дитина має плеснути в долоні стільки разів, скільки предметів знаходиться на столі.
4. Гра «Яке число промайнуло?»
Вихователь, рахуючи кожен раз до 10-ти навмисне пропускає якесь число. Дитина відповідає яке число пропущене.
5. Завдання.
Робота з смужками на повторення порядкової лічби від 1 до 10.
Вихователь: Діти на ваших столах дві смужки. На верхню смужку викладіть десять ялинок, а на нижню дев’ять Сонечок – жучків
- Чого більше і на скільки ? (Відповідають діти).
- Як зробити, щоб їх кількість стала рівною? (Відповідь дітей).
- Так, додати одне сонечко.
Робота на одній смужці.
А тепер, замініть на смужці одну ялинку і знайдіть цифру якою позначаться кількість предметів на смужці.
Діти знаходять цифру один.
Це один, чи одиниця,
Дуже тонка, наче спиця.
- Додайте ще одну ялинку. Скільки їх стало? (Дві ялинки).
- Знайдіть цифру два, яка позначає кількість предметів на смужці.
Діти: Це наступна цифра двійка,
В неї шия, наче лійка.
Ще й хвостом своїм виляє,
Наче землю підмітає.
- Додайте до двох ялинок ще одну і так само знайдіть цифру яка позначить кількість предметів на смужці. Скільки їх стало? (Три).
- Ось і трійка виступає,
- Таємницю розкриває:
- Глянь на подив дітвори
- З двох карлючок вийде «три».
Додаванням по одному предмету викладаємо на смужці десять ялинок.
Кожну наступну дію вихователь супроводжує запитанням:
Скільки ялинок стало на смужці? Діти відповідають на запитання з декламуванням віршів про кожну цифру.
Цифра 4
Гострий лікоть у четвірки,
Як зачепить буде дірка.
Цифра 5
Дуже любить танцювать
На папері цифра «п’ять».
Вправо руку простягнула,
Вліво ніжку повернула.
Цифра 6
Цифра шість немов замок
Знизу круг, вгорі – гачок.
Цифра 7
Цифра сім, як кочерга
В неї, бач одна нога.
Цифра 8
Цифра вісім - два кільця,
Без початку, без кінця.
Цифра 9
Цифра дев’ять, чи дев’ятка –
Наче в цирку акробатка,
Сторчака перевернеться
Зразу на шість обернеться.
Цифра 10
Нуль у світі значить мало,
Та як поруч одиниця,
То десятка з них вже стане.
Фізкультхвилинка (імітація рухів).
Ми шукаємо всі дошки (нахили тулуба)
Без сучків, щоб були плоскі.
Щоб чотири усі боки
Дуже рівні були.
Дошки взяли, обстругали (показ руками)
Із боків їх підрівняли.
Розпилили їх пилою
І уклали всі стопою.
Цвяхи взяли, постучали,
По кутках їх забивали.
Зліва – стук, справа – стук,
І по переду – тук, тук.
Тук, тук – молоток
Ми будуєм новий дім
Виріс дім, великий дім –
Це шпаківня для шпаків.
6. Гра «Весела лічба».
Під кущем, уздовж ріки
Оселилися жуки:
Син і донька, батько й мати,
Спробуй всіх порахувати.
Скільки всього жуків? (чотири)
У Наталки – лялька Оля,
Плюшевій ведмедик – в Колі,
Котик – у Марійки,
Мотрійка – у Надійки.
Коник – у Андрійка
Скільки іграшок разом?
Скільки іграшок у дітей разом (п’ять).
7. Гра «Четвертий зайвий».
Розглядаємо малюнки на яких зображено чотири предмети, один з яких зайвий. Визначити який і пояснити чому. Наприклад: яблуко, груша, слива, лялька. Тут зайвий предмет лялька, тому що це – іграшка, а яблуко, груша, слива – це фрукти.
8. Гра «Сонечко в хатинці».
- Діти, до вас прилетіли сонечка на крильцях яких є крапочки.
Вони вилетіли із своїх будинків, а тепер не можуть їх знайти. Давайте допоможемо їм знайти свої домівки. Кількість крапочок на крилах жуків різна. Вона відповідає номеру будинку, з якого вилетіли сонечка. Залежно від кількості крапочок знаходимо будинок з відповідним номером (цифрою).
Діти виконують завдання.
- А тепер, розглянемо будиночки. Які геометричні фігури використали Сонечка, для будівництва своїх будинків? (круг, квадрат, трикутник).
- Назвіть цифри написані в кружечках та побудуйте цифровий ряд з будиночків (лічба в прямому та зворотному порядку).
- Сонечка ходять один до одного в гості, але доріжки що ведуть до їх будинків різної довжини та ширини (порівняння способом прикладання). До якого сонечка найкоротша доріжка?
Вихователь: діти ви сьогодні були молодці, бо справились з усіма завданнями Скрекотухи і тим самим врятували курчат і повернули їх рідній матусі.
Квочка: Малята, я хочу вас дещо запитати. Чи не могли б ви моїх діток навчити так вправно рахувати як ви, щоб вони ніколи не губились?
Вихователь: Звичайно навчимо. Так дітки?
Бо діти наші чуйні, добродушні і завжди прийдуть на допомогу тим, хто її потребує.
Конспект заняття з математики
(для дітей 4-5 років)
Тема: Лісова подорож
Мета: Вчити порівнювати предмети за товщиною, позначати кількість предметів відповідною цифрою; розвивати уміння порівнювати різні групи предметів; виховувати спостережливість та дбайливе ставлення один до одного та до навколишнього.
Матеріал: Демонстраційний: ілюстрації лисиці, білки, зайчика, сонечка (комахи); цифри від 1 до 5; будинок для сонечок – комашок з геометричних фігур; молоточок; мотузка; чарівний мішечок з сюрпризом. Роздатковий: смужки, ялиночки, грибочки, цифри, сонечка – комашки, солодощі.
Вступна частина.
Добрий день, діти!
Вправо – вліво поверніться,
Один – одному всміхніться.
- Молодці. Свій день завжди починайте з усмішки, і тоді у вас буде все гаразд, бо від неї всім стане тепліше. Даруйте всім свої посмішки і нехай всі посміхаються вам.
- Діти, зараз у нас заняття з математики. Ми з вами сьогодні відправимося у лісову подорож і зустрінемося з жителями лісу. Якими? Вони нам приготували завдання та сюрприз. Тож всім увага відправляємось у подорож.
Основна частина.
1. Зустріч з Лисицею.
Спробуйте відгадати, хто нас першим зустрічає?
Я руда, низького росту, хитра я і довгохвоста. Вовку – брату я сестриця, а звуть мене …(лисиця). З’являється ілюстрація лисиці.
Вона пропонує викласти нам цифровий ряд ( смужка з ялинками)
Це 1, чи одиниця , дуже тонка, наче спиця.
Це наступна цифра – двійка, В неї шия, наче лійка.
Ще й хвостом своїм виляє, наче землю підмітає.
Ось і трійка виступає, таємницю розкриває:
Глянь на подив дітвори з двох карлючок вийде – «три».
Гострий лікоть у четвірки, як зачепить буде дірка.
Дуже любить танцювать, на папері цифра «п’ять».
Вправо руку простягнула, вліво ніжку повернула.
Покажіть цифру, яка позначає кількість предметів на смужці.
Д/г. « Яке число промайнуло»
2. Зустріч з Зайцем.
Молодці. А нуж – бо хто там із – за кущика виглядає відгадайте.
Влітку – сіренький, взимку – біленький. (заєць).
З’являється ілюстрація зайця.
Д/г. «Назвіть сусіда»
Діти називають сусідів чисел: 4, 3,2.
Д/г. «Навпаки»
Ліворуч – праворуч
Вгорі – внизу
Сьогодні – завтра
Зима – літо
Вперед – назад
День – ніч
Вліво – вправо
Д/г. «Кого не стало»
- Зайчик весь час ховається від лисички та вовка. То ж пропонує і вам погратися у хованки. Ви заплющите оченята, а він сховає цифру, а ви потім спробуєте відгадати яку. Зрозуміли?
3. Зустріч з Білочкою.
Добре. А хто ж це до нас за гостя завітала?
Червонясту шубку має, по гілках вона стрибає, грибочки й горішки все збирає.(білка).
З’являється ілюстрація білки.
Фізкультхвилинка: Лапки в боки, вгору вушки,
Скачуть білочки – подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
По гілках, вони летять.
Д/г. «Порівняй»
• Білочка принесла грибочки. Викладіть їх під ялиночками.
• Скільки ялиночок? А грибочків?
• Чого більше? А як зробити порівну?
Ялиночки і грибочки.
4. Зустріч з Сонечками – комахами.
- Дітки, а ще в лісі живуть комашки. І ось до нас прилетіли Сонечка на крильцях яких є крапочки (розгляньте їх уважно). Вони вилетіли із своїх будинків, а тепер не можуть їх знайти. Допоможемо їм знайти свої домівки. Кількість крапочок на крильцях жучків різна. Вона відповідає номеру будинку, з якого вилетіли сонечка. Залежно від кількості крапок знаходимо будинок з відповідним номером (цифрою). Заселяємо жучків.
- А тепер, розглянемо будиночки. Які геометричні фігури використали Сонечка, для будівництва своїх будинків? ( трикутники, круги, квадрати).
- Сонечка ходять один до одного в гості, але доріжки, що ведуть до їх будинків різної ширини. Давайте спробуємо пройти по їхніх доріжках і знайдемо сюрприз від лісових мешканців (дітки йдуть по викладеній з мотузки, стежині різної ширини).
III. Заключна частина.
- Діти! Чуєте з дерева лунає звук: тук – тук! Хто б це міг бути? Хто лікує дерева? А ну ж бо спробуйте сказати скільки разів стукнув дятел? (3,4,5) Молодці! А ось і сюрприз!( чарівний мішечок з солодощами). Пригощайтесь.
Конспект заняття з
математики
(для
дітей 4-5 років)
Тема: Лісова подорож
Мета: Вчити
порівнювати предмети за товщиною, позначати кількість предметів відповідною
цифрою; розвивати уміння порівнювати різні групи
предметів; виховувати спостережливість та дбайливе ставлення один до одного та
до навколишнього.
Матеріал:
Демонстраційний: ілюстрації лисиці, білки, зайчика, сонечка (комахи); цифри від
1 до 5; будинок для сонечок – комашок з геометричних фігур; молоточок; мотузка;
чарівний мішечок з сюрпризом. Роздатковий: смужки, ялиночки, грибочки, цифри,
сонечка – комашки, солодощі.
I.
Вступна
частина.
-
Добрий
день, діти!
Вправо
– вліво поверніться,
Один
– одному всміхніться.
- Молодці. Свій день завжди починайте з
усмішки, і тоді у вас буде все гаразд, бо від неї всім стане тепліше. Даруйте
всім свої посмішки і нехай всі посміхаються вам.
- Діти,
зараз у нас заняття з математики. Ми з вами сьогодні відправимося у лісову
подорож і зустрінемося з жителями лісу. Якими? Вони нам приготували завдання та
сюрприз. Тож всім увага відправляємось у подорож.
II.
Основна
частина.
1. Зустріч з Лисицею.
Спробуйте відгадати, хто нас
першим зустрічає?
Я руда, низького росту, хитра я і
довгохвоста. Вовку – брату я сестриця, а звуть мене …(лисиця). З’являється
ілюстрація лисиці.
Вона пропонує викласти нам
цифровий ряд ( смужка з ялинками)
Це 1,
чи одиниця , дуже тонка, наче спиця.
Це наступна цифра – двійка, В неї шия, наче лійка.
Ще й хвостом своїм виляє, наче землю
підмітає.
Ось і трійка
виступає, таємницю розкриває:
Глянь на подив дітвори з двох карлючок
вийде – «три».
Гострий лікоть у четвірки, як зачепить буде дірка.
Дуже любить танцювать, на папері цифра «п’ять».
Вправо руку простягнула, вліво ніжку
повернула.
Покажіть цифру, яка позначає кількість
предметів на смужці.
Д/г. « Яке число промайнуло»
2. Зустріч з Зайцем.
Молодці. А нуж – бо хто там із – за кущика виглядає
відгадайте.
Влітку – сіренький, взимку – біленький.
(заєць).
З’являється
ілюстрація зайця.
Д/г. «Назвіть сусіда»
Діти називають сусідів чисел: 4, 3,2.
Д/г. «Навпаки»
Ліворуч – праворуч
Вгорі – внизу
Сьогодні – завтра
Зима – літо
Вперед – назад
День – ніч
Вліво – вправо
Д/г. «Кого не стало»
- Зайчик весь час ховається від лисички та вовка.
То ж пропонує і вам погратися у хованки. Ви заплющите оченята, а він сховає
цифру, а ви потім спробуєте відгадати яку. Зрозуміли?
3.
Зустріч з Білочкою.
Добре. А хто ж це до нас за гостя завітала?
Червонясту шубку має, по гілках вона
стрибає, грибочки й горішки все збирає.(білка).
З’являється
ілюстрація білки.
Фізкультхвилинка: Лапки в боки, вгору вушки,
Скачуть
білочки – подружки.
Раз, два,
три, чотири, п’ять.
По гілках,
вони летять.
Д/г. «Порівняй»
-
Білочка принесла грибочки. Викладіть їх під
ялиночками.
-
Скільки ялиночок? А грибочків?
-
Чого більше? А як зробити порівну?
Ялиночки
і грибочки.
4. Зустріч з Сонечками – комахами.
- Дітки,
а ще в лісі живуть комашки. І ось до нас прилетіли Сонечка на крильцях яких є
крапочки (розгляньте їх уважно). Вони вилетіли із своїх будинків, а тепер не
можуть їх знайти. Допоможемо їм знайти свої домівки. Кількість крапочок на
крильцях жучків різна. Вона відповідає номеру будинку, з якого вилетіли
сонечка. Залежно від кількості крапок знаходимо будинок з відповідним номером
(цифрою). Заселяємо жучків.
- А тепер, розглянемо
будиночки. Які геометричні фігури використали Сонечка, для будівництва своїх
будинків? ( трикутники, круги, квадрати).
- Сонечка
ходять один до одного в гості, але доріжки, що ведуть до їх будинків різної
ширини. Давайте спробуємо пройти по їхніх доріжках і знайдемо сюрприз від
лісових мешканців (дітки йдуть по викладеній з мотузки, стежині різної ширини).
III. Заключна частина.
- Діти! Чуєте
з дерева лунає звук: тук – тук! Хто б це міг бути? Хто лікує дерева? А ну ж бо
спробуйте сказати скільки разів стукнув дятел? (3,4,5) Молодці! А ось і
сюрприз!( чарівний мішечок з солодощами). Пригощайтесь.