Слухання музики
«Совеня» Роберт Шуман
Старша група
Програмовий зміст:
- познайомити дітей з змістом музичного твору. Вчити розрізняти жанри музичного твору (марш, танок, пісня), характер і настрій, збагачувати їх музичні враження від прослуховування його у виконанні музичними інструментами;
- розвивати емоційне сприймання до музичного твору, вміння уважно слухати музику;
- виховувати у дітей засобами музики естетичне сприймання навколишнього, рідного край, природи.
Обладнання: портрет композитора, художня ілюстрація сови та ілюстрації музичних інструментів (флейта, фортепіано).
Література:
1. Ветлугіна Н. О. Методика музичного виховання – М. , 1989
2. Малятко. Програма виховання дітей дошкільного віку. – К. , 1999
3. Бакалець Н. О. Практикум із музичного виховання дітей дошкільного віку. – Бар . : РВВ Барського ГПК. ім. Михайла Грушевського, 2007. – 92 с.
Хід заняття
Музичний керівник. – Діти, сядьте зручно, слухайте уважно. Сьогодні на занятті ви будете слухати новий, незнайомий для вас музичний твір. Про кого він, ви здогадаєтеся тоді, коли відгадаєте загадку. Ось послухайте :
Вдень мовчить,
Вночі кричить,
Між дерев літає,
Здобич виглядає.
У дуплі живе сама,
А ім’я її … (сова)
Музичний керівник. – Діти, то про кого ця загадка ?
Музичний керівник. – Так, про сову. Ось погляньте на ілюстрацію, яка гарна сова.
(Показую художню ілюстрацію).
Діти, сова – це нічний хижий птах, який літає у ночі. Вона має великі очі, бінокулярний зір, добре розвинений слух, гачкоподібно загнутий дзьоб та гострі кігті на ногах. Пір’я у сов дуже м’яке, тому літають вони безшумно. Але наше совеня маленьке, воно беззахисне і тому йому страшно
Музичний керівник. – Отже, як ви вже здогадалися, сьогодні ми з вами послухаємо музичний твір, який називається «Совеня». Його написав відомий композитор Роберт Шуман.
(Показую портрет композитора).
У віці 10 років почав компонувати, зокрема хорову й оркестрову музику. Настрої й образи цієї романтичної літератури згодом відбилися в музичній творчості Шумана.
Музичний керівник. – А тепер послухайте музику.
(Діти слухають)
Музичний керівник. – Діти, то про кого цей музичний твір?
Музичний керівник. – Так, про сову. А що роблять сови?
Діти. – Літають, полюють.
Музичний керівник. – Діти, а тепер ще раз уважно послухайте цей музичний твір і
дайте відповідь на такі запитання: який настрій та характер має цей музичний твір та які
інструменти грають в ньому.
(Діти слухають ще раз).
Музичний керівник. – Діти, який настрій цього музичного твору? (Сумний)
Музичний керівник. – Який характер цього музичного твору? (Пісня)
Музичний керівник. – А які музичні інструменти виконували цей музичний твір? (Відповіді дітей).
Музичний керівник. – Так, вірно, фортепіано та флейта.
(Показую художню ілюстрацію).
Флейта – це дерев’яний духовний інструмент, який чудово передає та наслідує звуки пташиних голосів.
Музичний керівник. – Діти, то як називається музичний твір? Хто його автор?
Музичний керівник. – Який музичний інструмент так гарно передав спів сови? (Відповіді дітей).
Музичний керівник. – Молодці. На наступному занятті ми ще будемо слухати цей твір.
Подала матеріал Вікторія Столяр